فورسپس دندانپزشکی به عنوان یک ابزار حرفه‌ای برای استفاده در فرآیند کشیدن دندان‌ها استفاده می‌شود. هنگامی که دندانپزشک نیاز به کشیدن یک دندان از دهان شما را دارد، دندانپزشک به یک ابزار نیاز دارد که قادر باشد با دقت و دسترسی مناسب به ناحیه مورد نیاز دهان، دندان را بکشد.

این ابزار باید دارای یک دسته بلند باشد که امکان گرفتن و استفاده راحت از آن را فراهم کند و همچنین دارای یک جای انگشتی مناسب برای ثابت نگه داشتن انگشتان و دست دندانپزشک باشد، فورسپس دندانپزشکی این ویژگی‌ها را به خوبی داراست.

همچنین، با توجه به اینکه هر دندان در موقعیت و زاویه‌ای متفاوت قرار دارد، ابزارهای فورسپس دندانپزشکی در انواع مختلفی در دسترس هستند، تا بتوانند با نیازهای مختلف دندانپزشکان سازگاری داشته باشند. با یسنا دنت همراه باشید تا با انواع فورسپس دندانپزشکی آشنا شوید.

فورسپس چیست؟

در زمینه دندانپزشکی، فورسپس دندان (Dental Forceps) یک ابزار است که برای کشیدن دندان‌ها از دهان استفاده می‌شود. این ابزار با اندازه‌ها و شکل‌های متنوعی آماده شده است و به منظور استخراج دندان‌های شکسته، دندان‌های سالم و حتی برای انجام جراحی‌های دندانپزشکی به کار می‌رود.

فورسپس چیست؟

استفاده از فورسپس در زمینه پزشکی به دیگر موارد نیز گسترش یافته است؛ به عنوان مثال، در زمینه زایمان، از فورسپس زایمان (Obstetrical Forceps) برای کمک به استخراج جنین در صورت لزوم استفاده می‌شود. این ابزار توسط پزشکان و متخصصین زایمان در زایمان طبیعی به کار می‌رود.

فورسپس دندانپزشکی چیست؟

فورسپس دندانپزشکی یک ابزار پزشکی حرفه‌ای است که برای کشیدن دندان‌ها از دهان استفاده می‌شود. این ابزار به طور عمده برای کشیدن دندان‌های شکسته یا سالم استفاده می‌شود. از طریق فروشگاه یسنا دنت، می‌توانید بهترین انواع فورسپس دندانپزشکی را تهیه نمایید.

فورسپس یا انبر دندانپزشکی چیست؟

انبر دندانپزشکی، معروف به فورسپس دندانپزشکی، از جمله ابزارهای حیاتی برای کشیدن انواع دندان‌ها است که با توجه به محل قرارگیری و اندازه دندان‌ها، انتخاب می‌شود. فورسپس‌ها ابزارهایی با اهرم‌های قدرتمندی هستند که برای انجام عمل دقیق کشیدن دندان استفاده می شوند.

برای خرید فورسپس ریشه کش سانترال بالا دنتال دیوایس کلیک کنید. فورسپس ریشه کش سانترال بالا دنتال دیوایس

که امروزه با توجه به پیشرفت‌های فناوری و شناخت بیشتر در زمینه آناتومی، در اشکال و جنس‌های مختلفی تولید می‌شوند. یک انبر دندانپزشکی مناسب باید احساس راحتی و عملکرد گسترده را در دست دندانپزشک به ارمغان بیاورد. این ابزار دارای بخش‌هایی برای قرارگیری انگشت‌ها است، به‌طوری‌ که دندانپزشک با گرفتن دندان و انجام حرکات متناسب، به کشیدن دندان می‌پردازد.

کاربرد فورسپس دندانپزشکی

استفاده از فورسپس دندانپزشکی برای کشیدن دندان‌های فاسد و خراب، یک کاربرد مهم است. این ابزار، که یکی از ابزارهای کارآمد و ضروری برای از بین بردن دندان‌هایی است که دیگر کارایی ندارند و نیاز به کشیدن از دهان دارند، به شمار می‌آید.

کاربرد فورسپس دندانپزشکی

فورسپس دندانپزشکی به اشکال و اندازه‌های مختلفی ساخته می‌شود تا دندانپزشک بتواند به راحتی تاج دندان‌های خراب را گرفته و با استفاده از آن به صورت عمودی نیروی لازم را به دندان وارد کند و بدون آسیب زدن به دندان‌های دیگر یا بافت‌های اطراف، دندان را به راحتی از دهان بکشد.

برای بیرون آوردن دندان‌های فاسد و خراب در فک پایینی، فورسپس دندانپزشکی دارای نوکی قائم نسبت به دسته‌اش است، در حالی که برای دندان‌های فک بالا، نوک آن با زاویه 45 درجه نسبت به دسته طراحی شده تا کار از دست دادن دندان را برای دندانپزشک آسان‌تر کند.

انواع فورسپس دندانپزشکی

حال که به مروری اجمالی به فورسپس دندانپزشکی پرداختیم، به بررسی دسته‌بندی انواع فورسپس می‌پردازیم. فورسپس‌ها را می‌توان در دسته‌بندی‌های مختلفی قرار داد، اما به طور کلی، جنس فورسپس‌ها می‌تواند شامل جنس یک‌بار مصرف و پلاستیکی یا جنس غیر یک‌بار مصرف و آلیاژی فلزی باشد.

فورسپس یک بار مصرف

این نوع از فورسپس به دلیل جنس پلاستیکی که دارند، از دوام کمتری نسبت به فورسپس‌های غیر یک‌بار مصرف برخوردارند و همانطور که از نام آن پیداست، تنها یک بار قابل استفاده هستند.

بطور طبیعی، این نوع فورسپس در مقابل فشار عملکرد ضعیف‌تری ارائه می‌دهند و همچنین دارای قیمتی پایین‌تر نسبت به فورسپس‌های فلزی هستند.

فورسپس غیر یک بار مصرف

به طور عمده، این نوع از فورسپس‌ها از جنس آلیاژی ترکیبی از فولاد کربنی، وانادیوم و کروم ساخته شده‌اند و دارای خاصیت ضد‌زنگ هستند. این فورسپس‌ها در برابر دمای بالا از خود مقاومت بالایی ارائه می‌دهند و به همین دلیل می‌توان آن‌ها را در اتوکلاو برای پاک‌سازی و ضد‌عفونی کردن قرار داد.

طبیعتاً فورسپس‌ها به دلیل جنس مقاومی که دارند، در برابر تمامی فشارهای فیزیکی، اقلام ضد‌عفونی کننده و شیمیایی، ترشحات بزاق، دهان و خون، به طور مکرر، مقاوم هستند و از طول عمر بالاتری برخوردارند.

فورسپس های بزرگسالان

در بین دسته‌بندی‌هایی که می‌توان فورسپس‌ها را در آن‌ها قرار داد، می توان به دسته‌بندی بزرگسالان و اطفال اشاره کرد، با توجه به اختلاف ابعاد و تعداد دندان‌ها در بزرگسالان و کودکان که وجود دارد، می‌توان فورسپس‌ها را نیز بر اساس این دسته‌بندی بخش‌بندی هم کرد.

فورسپس های بزرگسالان

در این بخش، به بررسی نام‌های انواع فورسپس‌های بزرگسالان می‌پردازیم. لازم به ذکر است که در هنگام تولید، با حک کردن یک کد منحصر به فرد بر روی دسته، این امکان فراهم می‌شود که تمامی فورسپس‌ها از یکدیگر تشخیص داده شوند. این اسامی عبارتند از:

فورسپس کاهورن چپ/راست بالا
فورسپس کاهورن پایین
فورسپس مولر بالا
فورسپس مولر پایین
فورسپس فنردار مولر پایین
فورسپس پرمولر پایین
فورسپس پرمولر بالا
فورسپس قدامی (سانترال) بالا
فورسپس ریشه‌کش بالا بلند
فورسپس ریشه‌کش بالا
فورسپس ریشه‌کش پایین
فورسپس عقل بالا
فورسپس عقل پایین

فورسپس های کودکان

فورسپس‌های اطفال با ابعاد مختلفی تولید می‌شوند و به طور عمده دارای فنر هستند. اسامی فورسپس های اطفال عبارتند از:

فورسپس فنر‌دار قدامی بالا
فورسپس فنر‌دار پرمولر بالا
فورسپس فنر‌دار مولر بالا
فورسپس فنر‌دار مولر پایین
فورسپس فنر‌دار ریشه‌کش بالا
فورسپس فنر‌دار ریشه‌کش پایین

انواع فورسپس های جراحی

انواع فورسپس‌های جراحی شامل:

فورسپس نوع شستی

یکی از انواع فورسپس‌های جراحی، مدلی به نام شستی است. این ابزار بین دو یا سه انگشت دندانپزشک قرار می‌گیرد و انتهای آن بر روی اولین عضله بین انگشتان شست و اشاره قرار می‌گیرد. فنرهای این ابزار در انتها قرار دارند و تا زمانی که فشار وارد نشود، کناره‌های فورسپس دندانپزشکی از هم جدا نمی‌شوند.

این ویژگی امکان جا به جایی آسان و سریع اشیاء و بافت‌های کوچک را فراهم می‌کند و به دندانپزشک اجازه می‌دهد با راحتی آن‌ها را جابجا کند یا بیرون آورد. از طریق کشیدن آرام بافت در حین جراحی و بدون استفاده از دست یا انگشت، این ابزار پانسمان‌ها را با استفاده از پارچه می‌تواند جابجا کند و بافت مجاور را نگه دارد.

فورسپس نوع قفل شونده

این نوع از فورسپس دندانپزشکی گاهی به عنوان “گیره” هم شناخته می‌شود. این ابزار برای نگه‌داشتن اشیا و بافت‌ها استفاده می‌شود. هنگام استفاده از این ابزارها برای فشردن عروق و جلوگیری از خونریزی، آن‌ها را “هموستات” نیز می‌نامند. یک نوع دیگر از فورسپس، قفل‌شونده است که شامل سوزن‌های نگه‌دارنده است و برای هدایت سوزن از طریق بافت‌ها استفاده می‌شود.

برای خرید فورسپس پرمولر بالا زاویه 135 درجه دنتال دیوایس کلیک کنید. فورسپس پرمولر بالا زاویه 135 درجه دنتال دیوایس

این مدل قفل‌شونده‌ها در اصل برای تسهیل استفاده از حلقه‌ها به کار می‌رود. حلقه فورسپس دندانپزشکی بین انگشتان شست و میانی نگه‌داشته می‌شود و انگشت اشاره به راهنمایی ابزار کمک می‌کند. یکی از رایج‌ترین مکانیسم‌های قفل‌کردن، تعدادی دندان به هم پیوسته در نزدیکی حلقه است.

با بستن فورسپس دندانپزشکی، دندان‌ها قفل می‌شوند و سطوح جداکننده ابزار از هم جدا نمی‌شوند. تغییر انگشت برای جداکردن همه دندان‌ها کافی است و می‌توان آن را تا انتهای گیرنده جدا کرد.

نحوه کار با فورسپس دندانپزشکی به چه صورت است؟

فورسپس دندانپزشکی یک ابزار دستی است که به شیوه زیر استفاده می‌شود:

  1. آماده سازی: قبل از شروع استفاده از فورسپس، دندانپزشک با استفاده از ابزارهای دیگر مانند سوندها و اسپاتول‌ها، روی دندان کار می‌کند تا بتواند فورسپس را به‌خوبی قرار دهد و دندان را از اطراف آزاد کند.
  2. قرار دادن فورسپس: دندانپزشک فورسپس دندانپزشکی را با دست در دهان قرار می‌دهد و به دقت آن را در اطراف دندان قرار می‌دهد. هدف اصلی قرار دادن فورسپس در نزدیکی دندان است تا بتواند آن را به‌خوبی نگه دارد و خارج کند.
  3. خارج کردن دندان: با استفاده از فورسپس، دندانپزشک با حرکات دقیق و محکم دندان را از جای خود خارج می‌کند. این حرکات باید با دقت، ظریف و دلیل طبقه‌بندی شده صورت گیرد تا هیچ آسیبی به بافت‌های اطراف دندان نرسد.
  4. پایان عملیات: پس از خارج کردن دندان، دندانپزشک باید با دقت و با استفاده از ابزارهای دیگر، هر گونه باقیمانده‌ای از دندان را از دهان بردارد و محل خالی را کنترل کند.

استفاده از فورسپس دندانپزشکی باید توسط یک دندانپزشک متخصص انجام شود. این ابزار برای کشیدن دندان‌ها در صورت نیاز و با رعایت دقیق اصول بهداشتی و تکنیک‌های مناسب استفاده می‌شود.

جنس فورسپس دندانپزشکی از چیست؟

جنس فورسپس دندانپزشکی، از جنس فولاد کربن دار و آلیاژی ساخته شده است، که بسیار سخت و محکم است. این ابزار برای کشیدن دندان‌های با ریشه قوی استفاده می‌شود و باید دارای قدرت و استحکام کافی باشد تا به‌طور مؤثر و کارآمد این عمل را انجام دهد.

جنس فورسپس دندانپزشکی از چیست؟

با توجه به اینکه فورسپس دندانپزشکی از آلیاژ ضد زنگ و فولادی ساخته شده است، این ابزار قابلیت بی‌نهایت استریل شدن را با استفاده از دستگاه اتوکلاو دارد. پس از استریل شدن، می‌توان آن را برای استفاده بر روی بیمار دیگری قرار داد.

هرچند نوعی از فورسپس های دندانپزشکی از جنس پلاستیکی ساخته شده اند، اما از آن‌ها به عنوان ابزارهای یکبار مصرف استفاده می کنند. با این حال، کارایی و استحکام لازم برای استفاده در دندانپزشکی را ندارند و به‌طور کلی کمتر به‌کار می‌روند.

دندانپزشک چه زمانی نیاز به فورسپس پیدا می کند؟

به طور معمول، دندانپزشکان اغلب از فورسپس به ندرت استفاده می‌کنند و بیشتر تلاش می‌کنند تا دندان را نجات دهند، آن را ترمیم کنند یا عصب کشی کنند، و کمتر از این ابزار برای کشیدن دندان استفاده می‌کنند.

دندانپزشکان معمولاً تا زمانی که مجبور نشوند، از این ابزار استفاده نمی‌کنند. آنها تا زمانی که دیگر راهی برای نجات دندان وجود نداشته باشد و نتوانند آن را نجات دهند، مجبور می‌شوند که با استفاده از فورسپس‌ها، دندان خراب را بکشند و از دهان خارج کنند.

سخن پایانی

امروز، شما به راحتی می‌توانید از فروشگاه آنلاین محصولات دندانپزشکی یسنا دنت بازدید کنید و فورسپس دندانپزشکی را بخرید. همه محصولات یسنا دنت از برندهای معتبر جهانی جمع‌آوری شده‌اند تا تجربه‌ای ایمن و آسان برای شما و بیماران عزیزتان فراهم کند. این محصولات شامل انواع مواد، تجهیزات  دندانپزشکی و ابزارهای مورد نیاز در مطب دندانپزشکی هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *