موم ارتودنسی یکی از ابزارهای مهم و متنوع در حوزه ارتودنسی است که در طول درمان باید از آن استفاده کنید. این ماده کاربردی و مؤثر به شمار می‌رود و نقش مهمی در حفاظت از بافت‌های نرم دهان، مانند لثه‌ها، در برابر آسیب‌های ناشی از بریس‌های ارتودنسی دارد. در ادامه، به بررسی موم ارتودنسی دندانپزشکی و کاربرد موم ارتودنسی آن خواهیم پرداخت.

در این مقاله قصد داریم درباره موم ارتودنسی و نحوه استفاده از موم ارتودنسی آن صحبت کنیم. افرادی که تحت درمان ارتودنسی هستند، ممکن است در ناحیه زبان یا لثه دچار ناراحتی‌هایی شوند. این ناراحتی‌ها زمانی شروع می‌شود که براکت و سیم بر روی دندان‌ها قرار می‌گیرند. حتی در هنگام صحبت کردن، به دلیل برخورد زبان و لب به براکت‌ها و سیم‌ها، ممکن است زخم‌هایی بر روی آن‌ها ایجاد شود.

البته این مشکلات معمولاً در ابتدای درمان ارتودنسی رخ می‌دهند و پس از مدتی، بافت زبان و لثه و همچنین بافت داخلی لب مقاومت بیشتری نسبت به بریس‌ها پیدا می‌کنند. از آنجا که زخم‌های دهانی به آهستگی بهبود می‌یابند، وکس ارتودنسی دندانپزشکی به عنوان یکی از بهترین راهکارها برای کمک به افراد استفاده می‌شود و از بروز زخم در ناحیه لب و زبان جلوگیری می‌کند. در این مقاله با وب سایت یسنا دنت، همراه باشید تا بیشتر با موم ارتودنسی و نحوه استفاده از موم ارتودنسی آشنا شوید.

موم ارتودنسی چیست؟

موم ارتودنسی از موم‌های طبیعی ساخته می‌شود و گاهی اوقات حاوی چند ماده اضافی مانند نعناع برای بهبود بافت و طعم است. برخی از موم‌های ارتودنسی از موم زنبور عسل یا موم کارنائوبا تولید می‌شوند، در حالی که برخی دیگر از موم میکروکریستالی یا پارافین مشتق شده از نفت ساخته می‌شوند. نکته مهم این است که وکس ارتودنسی طبیعی و ایمن بوده و اگر بیماران هنگام صحبت کردن یا جویدن، به طور تصادفی کمی موم ببلعند، هیچ مشکلی ایجاد نمی‌شود.

موم ارتودنسی چیست؟

این موم در واقع به عنوان یک سد و لایه محافظ بین بریس ارتودنسی و بافت‌های نرم داخل دهان عمل می‌کند. در برخی افراد، براکت‌ها و سایر بخش‌های بریس ممکن است باعث زخمی شدن لب، زبان یا لثه شوند. با استفاده از موم، براکت‌ها دیگر به این بافت‌ها برخورد نمی‌کنند. متخصصان ارتودنسی معمولاً این موم یا وکس ارتودنسی را برای کودکان توصیه می‌کنند که ممکن است در ابتدا با بریس‌ها مشکل داشته باشند.

کاربرد موم ارتودنسی چیست؟

کاربرد موم ارتودنسی در این است که با ایجاد یک مانع بین براکت‌های فلزی یا سیم و بافت نرم داخل دهان عمل کند، که این امر موجب بهبود زخم‌ها و بریدگی‌ها شده و از ایجاد زخم‌های جدید جلوگیری می‌کند. با گذشت زمان، پوست داخلی دهان سفت شده و با بریس‌ها سازگار می‌شود، به طوری که دیگر نیازی به استفاده از موم نخواهید داشت یا ممکن است به مقدار بسیار کمی نیاز داشته باشید.

این وکس ارتودنسی با چسبیدن به براکت‌ها، سیم‌های ارتودنسی، قلاب‌ها و لیگاتورها، از ایجاد ناراحتی در دهان بیمار هنگام استفاده از ارتودنسی جلوگیری می‌کند. دندانپزشکان استفاده از این موم را برای جلوگیری از زخم شدن بافت‌های ظریف دهانی در اثر سایش با وسایل ارتودنسی توصیه می‌کنند.

برای خرید چسب لایت ارتودنسی کلیک کنید. چسب لایت ارتودنسی

این وکس ارتودنسی معمولاً در بسته‌بندی‌های کوچک و جیبی تهیه می‌شود تا بیمار بتواند آن را همیشه همراه داشته باشد و برای تسکین درد یا جلوگیری از سایش بافت داخل دهان و لثه‌ها، به ویژه در روزهای اول ارتودنسی و هنگام غذا خوردن، از آن استفاده کند.

فواید موم ارتودنسی

موم ارتودنسی دندان با فرمولاسیون فوق‌العاده‌ای طراحی شده است که درد ناشی از براکت‌ها و سیم‌های ارتودنسی در دهان را کاهش می‌دهد. همچنین، فواید موم ارتودنسی در این است که از بروز آفت دهان و زخم و خراش در بافت‌های داخلی دهان که توسط براکت‌ها و سیم‌ها ایجاد می‌شود، را جلوگیری کند. یکی دیگر از مزایای موم ارتودنسی، بسته‌بندی کوچک و قابل حمل آن است، که به راحتی می‌توان آن را همیشه همراه داشت.

نحوه استفاده از موم ارتودنسی

نحوه استفاده از موم ارتودنسی

برای بهره‌برداری بهینه از وکس ارتودنسی، آشنایی کامل با نحوه استفاده از آن ضروری است. در این بخش قصد داریم مراحل استفاده از موم ارتودنسی را به صورت گام به گام توضیح دهیم تا بتوانید به درستی از این ماده استفاده کنید. نحوه استفاده از موم ارتودنسی به شرح زیر است:

  • ابتدا دست‌های خود را به خوبی با آب و صابون به مدت ۲۰ تا ۳۰ ثانیه بشویید تا تمامی آلودگی‌ها و باکتری‌های موجود از بین بروند
  • سپس با استفاده از مسواک مخصوص ارتودنسی، دندان‌های خود را به دقت مسواک بزنید تا از هر نوع آلودگی پاک شوند
  • با استفاده از یک دستمال خشک، براکت ارتودنسی را به خوبی خشک کنید تا رطوبت آن کاملاً از بین برود. هرچه براکت‌ها خشک‌تر باشند، موم ارتودنسی بهتر و طولانی‌تر روی آن‌ها باقی می‌ماند
  • مقدار کمی از وکس ارتودنسی را برداشته و آن را با دستان خود نرم کنید. گرمای دست شما باعث می‌شود که موم نرم شده و برای استفاده مناسب باشد. دقت کنید که مقدار مناسبی از موم را استفاده کنید، چراکه استفاده بیش از حد موجب جدا شدن مواد اضافه از بریس خواهد شد
  • پس از نرم شدن موم، نواحی دردناک داخل دهان را شناسایی کرده و سیم‌های تیز و آسیب‌زا را با موم به خوبی بپوشانید. با لمس کردن گونه‌ها و ناحیه اطراف لب می‌توانید نقاط دردناک و تحریک‌شده را پیدا کنید. توصیه می‌شود قبل از عفونت زخم‌ها از وکس ارتودنسی استفاده کنید
  • پس از شناسایی نقاط آسیب‌دیده، موم را بر روی براکت و سیمی که باعث تحریک و آسیب دیدن آن ناحیه شده است به خوبی فشار دهید. سپس با استفاده از انگشت اشاره یا زبان، برجستگی موم را تا حد نیاز کاهش دهید

اگر موم ناخواسته بلعیده شود چه باید کرد؟

یکی از سوالات اساسی که معمولاً درباره موم مطرح می‌شود، احتمال قورت دادن آن است. برخی افراد ممکن است به طور خواسته یا ناخواسته عملی انجام دهند که منجر به افتادن موم از روی براکت‌ها و ورود آن به دهان شود.

اما باید بدانید که موم به هیچ عنوان سمی نیست و اگر به طور اتفاقی وارد گلو و سیستم گوارش شما شود، هیچ مشکلی برایتان پیش نمی‌آید. اگر وکس ارتودنسی برای افراد مشکلی ایجاد می‌کرد، متخصصان اصلاً آن را توصیه نمی‌کردند. بنابراین، بدون ترس می‌توانید هر وقت که خواستید از آن استفاده کنید. اما لطفاً سعی نکنید به طور عمدی آن را قورت دهید.

کاربرد موم ارتودنسی

آیا استفاده از موم ارتودنسی عوارض دارد؟

بر اساس مطالعات انجام شده و منابع موجود، استفاده از وکس ارتودنسی منجر به ایجاد عوارض خاصی نمی‌شود. با این حال، در برخی موارد نادر ممکن است بعضی از افراد حساسیت نسبت به موم ارتودنسی اظهار کرده و دچار التهاب یا تورم در لثه یا پوست دهان شوند. اما اگر به طور تصادفی مقداری وکس ارتودنسی را قورت دادید، نیازی به نگرانی نیست.

موم‌ها از مواد غیرسمی و طبیعی ساخته می‌شوند و بنابراین، بلعیدن غیرعمدی آنها موردی ندارد. با این حال، در صورت بروز هرگونه علائم ناخوشایند مانند درد یا تحریک شدید، بهتر است با ارتودنتیست خود تماس بگیرید تا مشکل را ارزیابی کند و راهنمایی‌های لازم را ارائه دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *